Dažniausiai užduodami klausimai



1. Kas gali dalyvauti SGP programoje?

SGP programoje dalyvauti gali Lietuvoje esantys ne Europos Sąjungos šalių piliečiai, kurie: 1) yra Lietuvos Respublikoje ir neatitinka arba nebeatitinka atvykimo ir (arba) buvimo Lietuvoje sąlygų (pvz., nebeturi galiojančios vizos ar leidimo gyventi Lietuvoje arba viršijo leistino buvimo šalyje laikotarpį) bei turi teisę ir pageidauja pasinaudoti savanoriško grįžimo galimybe; 2)dar nėra gavę galutinio sprendimo dėl jų prašymo gauti prieglobstį Lietuvos Respublikoje ir kurie gali nuspręsti pasinaudoti savanoriško grįžimo galimybe; 3) yra gavę prieglobstį Lietuvos Respublikoje, tačiau nusprendė jo atsisakyti ir pasinaudoti savanoriško grįžimo galimybe.

 

2. Ką suteikia savanoriško grįžimo pagalbos programa?

SGP programa pasirūpina kelionės bilietais, dokumentais, esant poreikiui – medicinine ir psichologine pagalba migrantams. Plačiau apie programos teikiamą pagalbą skaitykite čia.

 

3. Ką reikia daryti, norint pasinaudoti savanoriško grįžimo programa?

Reikia užpildyti dalyvio anketą ir susisiekti su TMO Vilniaus biuro darbuotojais.

 

4. Kokia yra savanoriško grįžimo procedūra?

Pirmiausia, migrantas savarankiškai ar su TMO darbuotojų pagalba turi užpildyti anketą. Pagal anketos duomenis TMO darbuotojai išsiaiškins, ar migrantui gali būti suteikta SGP. Toliau seka kelionės dokumentų tvarkymas, bilietų užsakymas, asmens poreikių nustatymas ( ar reikalinga medicininė, psichologinė ar socialinė pagalba). Esant poreikiui organizuojama medicininė ar psichologinė pagalba. Išsamiai su grįžimo procedūra galite susipažinti čia.

 

5. Ką reikia daryt sugrįžus į savo kilmės šalį?

Sugrįžęs į savo kilmės šalį, migrantas neturi jokių įsipareigojimų informuoti ar susisiekti su TMO biurais ar valstybės pareigūnais.  Jeigu migrantas siekia gauti reintegracijos paramą, tuomet per 1 mėnesio laikotarpį jis turi kreiptis į TMO biurą savo kilmės šalyje (reintegracijos pagalba šiuo metu neteikiama).

 

6. Kiek laiko užtrunka savanoriško grįžimo organizavimas?

Kelionės namo organizavimas priklauso nuo to, kiek laiko užtrunka sutvarkyti kelionei reikalingus dokumentus bei nuo individualių grįžtančiųjų poreikių. Jei migrantas kreipiasi turėdamas visus reikalingus dokumentus, kelionės organizavimas užtruks tik kelias dienas, tačiau jei asmuo neturi jokių asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų, jų užsakymas ir derinimas gali užtrukti kelias savaites (priklausomai nuo diplomatinės atstovybės).

 

7. Kas yra reintegracijos pagalba ir kaip ją gauti? (Šiuo metu reintegracijos pagalba neteikiama)

Reintegracijos pagalba - tai parama, skiriama grįžusiems migrantams siekiant padėti įsitvirtinti savo kilmės šalyje. Norėdamas gauti reintegracijos paramą, dar prieš išvykdamas migrantas su TMO Vilniaus biuro darbuotojo pagalba turi užpildyti reintegracijos anketą. Daugiau apie reintegracijos programą skaitykite čia.

 

8. Ar gali migrantas sugrįžti ne į savo kilmės šalį?

Migrantas  pasinaudodamas SGP programa gali grįžti tik į savo kilmės šalį ar į kitą trečią šalį (NE Europos Sąjungos ar Europos Ekonominės Bendrijos) kurioje turi leidimą gyventi.  

 

9. Kiek kartų asmuo gali pasinaudoti TMO Vilniaus biuro teikiama SGP pagalba?

TMO Vilniaus biuro SGP pagalba yra teikiama tik vieną kartą.

 

10. Ar asmeniui sugrįžusiam savanoriškai į savo kilmės valstybę ar kitą valstybę, kurioje jis turi teisę būti, bus taikomi apribojimai (entry ban) atvykti į Lietuvą ar kitą Šengeno valstybę?

Sprendimus dėl taikytinų apribojimų priima valstybinės institucijos atsižvelgdamos į teisės aktuose nustatytus kriterijus.

 

11. Ar gali SGP programa pasinaudoti nepilnamečiai?

Gali. Tokiu atveju nelydimi nepilnamečiai yra priskiriami prie pažeidžiamų migrantų kategorijos ir jiems yra suteikiama speciali pagalba – visos kelionės metu juos lydi įgaliotas suaugęs asmuo.  

 

12. Ar gali SGP programa pasinaudoti sergantys asmenys?

Gali. Sergantys asmenys priskiriami pažeidžiamų migrantų grupei, kuriems pagal poreikį papildomai gali būti teikiama psichologinė, socialinė ir medicininė pagalba.

 

13. Ar SGP programa suteikia finansinę paramą?

Taip, suaugusiam grįžtančiam asmeniui suteikiama vienkartinė 200 EUR parama, grįžtantiems kartu nepilnamečiams vaikams po 100 EUR.

 

14. Kokius asmens dokumentus turi turėti migrantas, norintis pasinaudoti SGP?

Kreiptis į TMO Vilniaus biurą asmuo gali ir neturėdamas asmens dokumentų. Kelionei reikalingais dokumentais TMO Vilniaus biuras pasirūpina bendradarbiaudamas su diplomatinėmis atstovybėmis.

 

15. Kokia kalba migrantas turi užpildyti SGP programos dalyvio anketą?

Migrantas gali užpildyti SGP programos dalyvio anketą bet kuria kalba, kuria jis moka. Tuo atveju jeigu asmuo negali užpildyti savarankiškai dalyvio anketos, jis gali susisiekti su TMO Vilniaus biuru ir susitarkite dėl individualios konsultacijos.

 

16. Ar užpildęs paraiškos anketą, migrantas gali atsisakyti dalyvauti programoje?

Taip. Atsisakyti dalyvauti programoje migrantas gali net ir užpildęs dalyvio anketą.

 

17. Ar dalyvavimas savanoriško grįžimo pagalbos programoje yra mokamas, ar asmuo turės grąžinti TMO Vilniaus biurui patirtas kelionės išlaidas?

Dalyvavimas SGP programoje yra nemokamas ir asmuo, pasinaudojęs TMO Vilniaus biuro teikiama pagalba, neturi grąžinti patirtų kelionės išlaidų, išskyrus, tuos atvejus jeigu asmuo akivaizdžiai piktnaudžiauja programa.