Sugrįžti į sąrašą

Irakas - Elektros prekių parduotuvėlė

Serbestas (32 m.) su besilaukiančia žmona Shilan (28 m.) prieglobsčio Lietuvoje pasiprašė 2009 m. kovą. Jauna irakiečių šeima buvo apgyvendinta Užsieniečių registracijos centre Pabradėje. 


Čia jiems netrukus gimė sūnus. Praleidę Lietuvoje daugiau nei 2 metus, Serbestas ir Shilan įsitikino, kad nepaisant ilgai besitęsiančios prieglobsčio procedūros, jų perspektyvos neaiškios, o net ir gavę apsaugą, vargu ar pajėgtų įsitvirtinti svečioje šalyje, kurios net kalbos nemokėjo. Sprendimą grįžti namo sąlygojo ir kitos aplinkybės: noras, kad sūnelis augtų gimtinėje, susilpnėjusi Shilan sveikata bei žinios iš Irako, kad sunkiai serga moters tėvas.

Su TMO Vilniaus biuro pagalba gavusi reikiamus dokumentus, 2011 m. balandį šeima savanoriškai grįžo į Erbilio miestą šiaurės Irake. Vos grįžę Serbestas ir Shilan vėl atsidūrė labai sudėtingoje padėtyje: kadangi neturėjo gyvenamosios vietos, jiems teko glaustis pas gimines. Be to, nei Serbestas – pagal profesiją istorijos mokytojas, – nei Shilan beveik neturėjo darbo patirties, todėl negalėjo tikėtis lengvai įsidarbinti. Tuo labiau, kad moteris kone visą savo laiką turėjo skirti sūnaus priežiūrai. Reintegracijos pagalbos būtinybė šeimai buvo akivaizdi.

 

Įvertinus vietos sąlygas bei grįžusiųjų poreikius, smulkus šeimos verslas pasirodė priimtiniausia reintegracijos alternatyva. Serbestas ir Shilan nutarė atidaryti elektros prekių parduotuvėlę: išsinuomojo patalpas, o TMO jiems padėjo įsigyti reikalingų prekių atsargų.

 

Šiandien parduotuvėlė – bene vienintelė tokio pobūdžio Rwanduzo kaimelyje netoli Erbilio – sėkmingai veikia. Pagal žmonos įgaliojimą verslui vadovaujantis Serbestas monitoringo metu TMO misijos Irake darbuotojams teigė esąs patenkintas pasirinkta veikla, leidžiančia jam išlaikyti žmoną ir sūnų. Tiesa, tiek ne itin palankios vietinės rinkos sąlygos – menkai išvystytas verslo sektorius, aukštos produkcijos kainos, – tiek klientų noras imti prekes skolon atidedant apmokėjimą, kol kas neleidžia Serbestui pakankamai investuoti į verslo plėtrą. Vis dėlto vyras nepraranda optimizmo: jis jau svarsto mikrokredito galimybę, taip pat viliasi, kad artimiausiu metu pavyks papildomai įsidarbinti mokytoju valstybinėje mokykloje. Serbestas dėkojo TMO už suteiktą paramą ir tvirtino pasimokęs, kad stabilus pajamų šaltinis gimtinėje yra kur kas geriau nei nežinomybė nors ir turtingesnėje, bet svetimoje šalyje.