Sugrįžti į sąrašą

Gruzija - Žemės ūkis: sūrių gamyba

Įgijusi aukštąjį ekonominį išsilavinimą, Mariam (49 m.) daugiau nei 13 metų dirbo buhaltere. 


Tačiau kai buvo netikėtai atleista, naujo darbo paieškos nedavė vaisių, o netrukus darbą prarado ir jos sutuoktinis, moteris nusprendė, kad vienintelė išeitis greitai užsidirbti taip trūkstamų pinigų – vykti į Vakarų Europą. Iš ten Mariam taip pat tikėjosi pajėgsianti materialiai remti Gruzijoje likusią šeimą.

Kad galėtų susimokėti pervežėjams, Mariam teko ne tik skolintis iš artimųjų, bet net ir parduoti butą. Nusigavusi iki Vokietijos, moteris susidūrė su realybe: norėdama bent jau padengti savo kelionės išlaidas, ji buvo priversta griebtis bet kokio pasitaikančio darbo, dažniausiai už menką atlygį. Mariam taip pat nepaprastai trūko Gruzijoje likusios šeimos. Galiausiai po nesėkmingų mėginimų užsidirbti Vakarų Europoje, moteris atsidūrė Lietuvoje. Jau Vilniaus oro uoste ji nedelsdama kreipėsi į TMO su prašymu padėti grįžti namo.

 

Pagal TMO Vilniaus biuro savanoriško grįžimo programą Mariam grįžo į Gruziją 2010 m. lapkričio pabaigoje. Nepaisant sunkios materialinės padėties, moteris buvo labai stipriai motyvuota iš naujo įsitvirtinti gimtinėje. Už jai skirtos reintegracijos pagalbos lėšas Mariam nutarė įsigyti dvi karves ir du veršelius ir imtis naminių sūrių gamybos šeimos ūkelyje Ude kaime, kur jai išvykus persikėlė jos vyras ir vaikai.

 

Padedama vyro, sūnaus ir brolio, grįžusioji iki šiol sėkmingai užsiima pasirinkta reintegracijos veikla. Savo produkciją ji reguliariai tiekia netoliese esančiai parduotuvėlei, taip pat pardavinėja Akhaltsikhe miestelio turguje. Prekyba naminiais sūriais užtikrina nedideles, bet pastovias pajamas Mariam ir jos šeimai. Kadangi ūkis labai smulkus, konkurenciją atlaikyti sunku. Tačiau Mariam nenuleidžia rankų: ji taip pat turi vištų, kiaulę, augina daržoves, kartais šiek tiek užsidirba talkindama vietiniame restoranėlyje. Monitoringo metu kalbėdama apie ateities planus, Mariam džiaugėsi, kad neilgai trukus abi jos karvės veršiuosis, todėl nedidelį šeimos verslą bus galima po truputį plėsti. Be to, moteris vis dar tikisi susirasti papildomą darbą pagal specialybę. TMO atstovėms Mariam tvirtino, kad nepaisant visų finansinių sunkumų, su kuriais susiduria, ji yra nepaprastai laiminga namie su šeima ir kad to, ką turi Gruzijoje, niekada net ir trumpam nebeiškeistų į geresnio uždarbio galimybę svetur.